Shell, gelecekten silinmemek ismine elektrik yatırımlarına devam ediyor

19.01.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Shell, gelecekten silinmemek ismine elektrik yatırımlarına devam ediyor

En büyük petrol firmalarından Shell, yok olmamak için gelecek yatırımlarına devam ediyor. Zira fosil yakıt için bir gelecek bulunmuyor.

Hali hazırda çok rakamda elektrikli otomobil modelinin satışı yapılıyor, önümüzdeki dört sene içinde küresel pazara bütün 160 yeni elektrikli vasıtanın ilave edileceği hipotez ediliyor. Başka Bir Deyişle sarih olarak fosil yakıtın bir geleceği bulunmuyor, bu surattan Shell firmasının ABD kısmı elektrikli vasıtalar için büyük bir şarj ağına sahip olan Volta şirketini 169 milyon dolara bünyesine katıyor. Bu satın alımın 2023 ’şöhret ilk yarısı bitmeden resmi olarak bitirilmesi bilave ediliyor.  Elindeki parasal ihtimallerin hudutlu olduğunu, Shell üzerinden daha büyük hale gelebileceklerini belirten Volta, şu an 31 ABD eyaletinde ve Avrupa ’da 3.050 şarj birimi işletiyor. Yapılan basın açıklamasına göre firma henüz açıklanmayan bir müddet içinde ağına 3.400 yeni istasyon daha kurmayı tasarlıyor. Volta ’nın artta artık bunu hipotez edilenden daha kısa zamanda yapacak bir efor bulunuyor.

Shell, elektrikli şarj istasyonlarına ilk kez yatırım yapmıyor. Şirket 2021 senesinde İngiltere merkezli şarj ağı işletmesi Ubitricity ’i de bünyesine katmıştı. Dev ad ayrıca BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen tarafından kurulan Avrupa merkezli şarj istasyon ağına dahil olduğunu da duyurmuştu. O zaman mevzu hakkında açıklama yapan büyük petrol firmayı, 2019 içerisinde 80 adet yüksek kapasiteli şarj istasyonu kurmayı kastettiklerini belirtmişti. Bunları Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya gibi ülkelerin otobanlarına kuracaklarını aktaran teşebbüs, bu istasyonlarda 350 kW‘a kadar şarj dayanağı verecek.

Elektrik geleceği özelinde başka adlar da adımlar atıyor. Misalin geçtiğimiz sene vasıta kiralama firmayı Hertz ve bir öbür petrol devi BP, ABD ’de ülke çapını içerecek bir elektrikli vasıta şarj ağı kurmayı tasarladıklarını duyurmuştu.

Shell ve Volta atağı yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan tuhaf ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.