İlk aşamada Android 13 + One UI 5 alacak Samsung telefon ve tabletler

06.05.2023
15
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
İlk aşamada Android 13 + One UI 5 alacak Samsung telefon ve tabletler

Samsung, son yarıyılda uslu telefonları için aktüelleme mevzusunda büyük adımlar atıyor. Android 13 + One UI 5 yarıyılı da başlıyor.

Android 13 temelli One UI 5 arayüzü için resmi bülten geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. Dün yukarıyada izleyebileceğiniz resmi tanıtım videosu ile ses getiren arayüz, ilk olarak yurt dışındaki birçok pazarda Galaxy S22 serisine sevk edildi. Peki öteki telefonlar? Bugün bu mevzuda Samsung ’dan resmi bir aktüelleme listesi paylaşıldı. Android 13 temelli One UI 5 arayüzü ilk düzeyde alacak telefonlar ve tablet modelleri şunlar olacak:

Ekim 2022:

-Galaxy S22-Galaxy S22+-Galaxy S22 Ultra

Kasım 2022:

-Galaxy Z Fold 4-Galaxy Z Flip 4-Galaxy Z Fold 3-Galaxy Z Flip 3-Galaxy S21-Galaxy S21+-Galaxy S21 Ultra-Galaxy Note 20-Galaxy S20-Galaxy S20+-Galaxy S20 Ultra-Galaxy Tab S8-Galaxy Tab S8+-Galaxy Tab S8 Ultra-Galaxy Tab S7-Galaxy Tab S7+-Galaxy Quantum 3-Galaxy A53 5G-Galaxy A33 5G

Aralık 2022:

-Galaxy Z Fold 2-Galaxy Z Flip 5G-Galaxy Z Flip-Galaxy S20 FE-Galaxy Tab S7 FE/S7 FE 5G-Galaxy Tab S6 Lite-Galaxy A Quantum-Galaxy A Quantum 2-Galaxy A52s 5G-Galaxy A51-Galaxy A51 5G-Galaxy A42 5G-Galaxy A32-Galaxy Jump-Galaxy Jump 2

Ocak 2023:

-Galaxy Tab A8-Galaxy Tab A7 Lite-Galaxy Tab Active 3-Galaxy Buddy 2-Galaxy Wide 6-Galaxy Wide 5-Galaxy Buddy-Galaxy A23-Galaxy A13-Galaxy M12-Galaxy XCover 5

Şubat 2022:

-Galaxy Tab Active 4 Pro

Bu tarihlerin Türkiye için geçerli olmadığını belirtelim. Samsung Türkiye henüz resmi bir aktüelleme takvimi paylaşmış değil. Türkiye ’de dağıtım önümüzdeki senenin başında çoğalmasını bekliyoruz. Aynı zamanda bu listeye daha sonra başka telefon ve tabletler de eklenecektir.

Tekrardan üzerinden geçmek ismine yeni arayüz ile iOS 16 ’yı uslara getiren bir kilit ekranı karşımıza çıkıyor. Bu kilit ekranı yeni saat stilleri taşıyor, değişen duvar kağıtları sunuyor ve video duvar kağıtlarıyla özelleştirme mevzusunda çıtayı yükseltiyor.

Ekran öğelerinin dolaysız olarak kilit ekranı üzerinden tertip edilmesine imkân tanıyan arayüz, verimli “modlar” sistemini de beraberinde getiriyor. Bu altyapı sayesinde değişik gidişatlar İş, ders, cümbüş gibi için değişik ayarlara süratlice geçiş yapılabiliyor. Yeni arayüz ile ayrıca seçilen duvar kağıdının renkleri arayüze uygulanıyor, böylece daha görsel bir tecrübe elde edilebiliyor.

Yeni arayüz ile ana ekranda birden fazla taşıtın bir araya bir araya gelmesine imkân tanıyan Samsung, kullanım alışkanlarınıza göre belirli uygulamaların kullanımını öneren bir taşıt ekibi de hazırlamış gidişatta. Güvenlik ve saklılık ile ilgili tüm ayarları kolay idare için tek bir ekranda toplayan yeni arayüz, içerisinde şahsi balakalarınızın olduğu bir resim paylaşmaya çalıştığınız zaman ihtarda bulunabiliyor. Bildirimleri daha kolay takip edilebilir hale getiren aktüelleme, ayarlanan “rutinler” üzerinden birden fazla komutu otomatik olarak uygulayabiliyor. Bu sayede misalin konutta çıktığınızda belirlenen müzik listesinin açılması sağlanabiliyor.

Windows PC ’ler ile olan bağlantıyı kuvvetlendiren Android 13 temelli One UI 5, her pazarda sarih olmayan bir Bixby Text Call özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde gelen çağrılara metin üzerinden yanıt verilebiliyor. Sizin yazdıklarınızı karşı tarafa sesli olarak okunuyor, karşı tarafın sesli olarak söyledikleri ise size metin biçiminde geliyor. Bu özellik çok hengame civarlar ya da toplu taşıma için hoş görünüyor ancak çok da kullanılacak gibi durmuyor. Neticede ileti imkânı her zaman kullanıcıların elinin altında bulunuyor.

Samsung imzalı Android 13 + One UI 5 yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.