Intel, 13. nesilde en az bir işlemci ile 6 GHz seviyesine çıkıyor

31.03.2023
5
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Intel, 13. nesilde en az bir işlemci ile 6 GHz seviyesine çıkıyor

Harekâtçı devi Intel, şu an etkin olarak geliştirdiği 13. nesil Raptor Lake harekâtçı ailesinde 6 GHz seviyesine çıkış yapıyor.

Intel, harekâtçı pazarında son senelerde AMD ile zorlu bir rekabet içerisinde bulunuyor. Daha Önceki hakim yapısından uzaklaşan şirket, elbette pazarı AMD ’ye bırakmıyor ve çok güçlü operasyoncular ile karşımıza çıkmayı sürdürüyor. Bu mevzuda sürat kesmeyecek şirket, yukarıyada da dediğimiz gibi şu an etkin olarak 13. nesil Raptor Lake harekâtçı ailesi üzerinde çalışıyor. Technology Tour 2022 kapsamında verilen bilgiye bu henüz raflara ne zaman çıkacağı bilinmeyen harekâtçılardan en az bir tanesi, rastgele bir sürat aşırtma olmadan 6 GHz seviyesinde misyon yapacak. Bu harekâtçı özel ekipmanlar kullanılarak sürat aşırtma yapılırsa bütün 8 GHz seviyesine çıkabilecek.

Oldukça yüksek bir enerji lüzumu isteyeceği düşünülen bu harekâtçı, pazara yüksek olasılıkla “13900KS” ismi altında çıkarılacak. AMD ’nin yeni operasyoncuları ile 5.7 GHz ’e çıktığı yarıyılda 6 GHz ile dikkat toplayacak Intel, 13. nesil Raptor Lake harekâtçılarında tek çekirdekte yüzde 15, çok çekirdekte ise yüzde 41‘lik bir performans çoğalışı sunulacağını belirtiyor.

12. nesil gibi DDR5 RAM dayanağına sahip olacak 13. nesil Raptor Lake operasyoncular hakkında daha fazla balakanın 27 Eylül tarihinde verilmesi bilave ediliyor. Şirket bu tarihte ABD merkezli bir inovasyon aktifliği tertip edeceğini açıkladı.

-Intel ’in 6 GHz mevzusunda ilk balakayı verdiği resmi görsel. Bu görselde işletmenin geçmiş senelerdeki büyük adımları da gözler önüne seriliyor-

Mevzusu geçmişken AMD ’nin kısa zaman evvel tanıttığı yeni nesil harekâtçılarına ve ayrıntılarına ise dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Intel operasyoncular yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.