Waymo, yeni sürücüsüz taksisini görücüye çıkardı

10.12.2022
10
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Waymo, yeni sürücüsüz taksisini görücüye çıkardı

Google çatı işletmeyi Alphabet ’in yan işletmelerinden Waymo, yeni sürücüsüz taksisini bugün bir kere daha görücüye çıkardı.

Waymo, dünyanın sürücüsüz taksileri asıl anlamda yollara çıkaran ve taşımacılık yapan ilk şirketleri arasında yer alıyor. Burada şimdiye kadar özel modifiye edilmiş Chrysler Pacifica Hybrid taşıtları kullanan firma, gelecekte ise özel bir faallik kapsamında asıl olarak görücüye çıkarılan yukarıyadaki alternatifi taşıt ile yolcu taşıyacak. Geely ortaklığında hayat bulan ve dolaysız olarak sürücüsüz yolcu taşıma sürecine özel olarak hazırlanan bu özel taşıt, sürpriz olmayacağı üzere tamamen elektrikli yapıda. Bünyesine kamera, radar ve LiDAR gibi özerk sürüş için gereken sistemler şık biçimde entegre edilen taşıt, içerisinde tamamen sürücüsüz olduğundan bir direksiyon btemizletmiyor. Artık şirketin asıl anlamda bir direksiyona gereksinimi bulunmuyor.

Direksiyonsuz yapı sayesinde beş bireyi gitmek istediği yere rahatlıkla götürecek seviyede olan taşıt, kokpit alanında yalnızca yatay olarak konumlandırılan bir ekran taşıyor. Vasıtanın tüm etkileşimi ve navigasyon ayrıntıları bu ekrandan hakimiyet ediliyor. Buna ek olarak arkadaki yolculara da iki değişik ekran sunuluyor. B-Kolonu olmadığından giriş ve çıkışın çok kolay olacağı görülen Waymo imzalı yeni nesil sürücüsüz taksi vasıtayı, gelen balakalara göre İsveç merkezli olarak planlanmış ve Çin otomobil devi Geely ’nin EV markası Zeekr tarafından üretilecek.

Halen asıl kullanım için net bir tarih verilmeyen bu sürücüsüz taksi, şirketin alandaki iddiasını artıran bir teknoloji şahanesi konumunda. Sürücüsüz sürüş mevzusunda bütün 32 milyon kmlik bir tecrübe seviyesine Bilinen son sayı erişen firma, geleceği kurmaya devam ediyor ve Waymo markası ile sürücüsüz kamyon modelleri de geliştiriyor.

∗Vasıtayı gözler önüne seren en aktüel video

Waymo imzalı sürücüsüz taksi modeli yanında bu da alakanızı çekebilir: Karşınızda çok cümbüşlü görünen şahsi erişim vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.