iPhone 14 serisinin uydu bağlantı serüveni başladı

17.12.2022
1
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
iPhone 14 serisinin uydu bağlantı serüveni başladı

Dört modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. İşte bu özellik için çıkış yurt dışında başladı.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek Sonrası için alınacak fiyat hali hazırda belli değil bu özellik, Apple tarafından telefonların sürüklemediği acil gidişatlarda hayat kurtarması için planlandı. En son yapılan resmî açıklamada özelliğin ABD ve Kanada merkezli olarak kasım ayı bitmeden kullanıma çıkacağı aktarılmıştı. Apple ay sonunu beklemedi ve özelliği bugün dayanaklı pazarlarda kullanıma açtı.

iPhone 14 ’lerin bu dikkat toplayan özelliği, yapılan resmî açıklamaya göre önümüzdeki ay Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Kraliyet‘a yayılacak. Apple, daha evvel de aktarıldığı üzere bu süreçte Globalstar işletmesi ile ortaklık kuruyor ve uydu üzerinden acil SOS özelliği için bütün 450 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını duyuruyor.

Bu yatırımın büyük bvefatı Apple ’ın resmi ilanına göre Globalstar ’a gitmiş vaziyette. Apple ’ın şirket müdürü Jeff Williams, “Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Amerikan yaratıcılığı ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin müthiş bir misali” diyor ve ilave ediyor:

“Bu hizmetin ABD ’nin önde gelen işletmeleri tarafından sağlanmasından ve kullanıcılarımızın lüzum dinlemeleri halinde acil gidişat hizmetlerine ulaşabileceklerini bilerek şebekeden uzak bölgeleri keşfedebilmelerinden iftihar dinliyoruz.”

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel balakaları ise şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli maksatlar olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının gidişatını değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine dayanak isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan gidişatlarda kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Peki bu sistem bütün olarak nasıl çalışıyor? Sistemin temelinde söylendiği kadarıyla Qualcomm X65 5G modem bkocamanımı yer alıyor ve bu modem “Band N53” frekansını kullanabiliyor. iPhone 14 ’ler bu frekans üzerinden Globalstar ’ın uyduları ile bağlantı kurabiliyor. Telefonlarda uydu üzerinden acil SOS için Apple tarafından özel olarak geliştirilen bazı radyo frekansı ekipmanları da yer alıyor. Aynı zamanda süreç için Apple tarafından özel bir yazılım temeli de hazırlanmış vaziyette.

iPhone 14 çabuksu ve uydu özelliği yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.