Japonya, elektrik krüzgârlarına karşı konutları kontrol etmek istiyor

30.11.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Japonya, elektrik krüzgârlarına karşı konutları kontrol etmek istiyor

Elektrik kullanımının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Japonya, elektrik krüzgârlarına karşı dikkat çeken bir adım düşünüyor.

Japonya, imali iklim koşullarından çok ciddi şekilde etkilenen yenilenebilir enerji mutasyonu özelinde bir adım atarak elektrik talep ve talebini dengelemeyi kastediyor. Bunun için düşünülen yol ise elektrik krüzgârlarına karşı konutları kontrol etmek olabilir. Japon hükümeti, ülke yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerken istenmeyen elektrik kyellerini tedbirek için klima ve su ısıtıcılarını uzaktan kontrol etme ihtimalini aktif olarak tartışıyor. Birden fazla ktümörümü bir araya getiren bu tasarı kapsamında akıllı özelliklere sahip olan başka bir deyişle uzaktan kontrol edilen klima ve su ısıtıcıları Başka makineler de eklenebilir, enerji sarfiyatına bağlı kyel yaşanmaması için kısılabilecek ya da tamamen kapatılabilecek.

Bu süreç devreye alınırsa tamamen isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek. Başka Bir Deyişle devletin evdeki ya da iş yerlerindeki elektronik aygıtları kontrol etmesi, yalnızca kişiler tarafından onay verilirse gerçekleştirilecek. Şimdilik taslak düzeyinde olan bu tasarı, devreye alınırsa Japonya ’daki kültür göz önüne alındığı zaman çok rakamda insan tarafından benimsenecektir.

Burada aklımıza direkt olarak aynı olmasa da Apple ’ın iPhone yavaşlatma adımı geliyor. Lityum-iyon bataryaların zamanla performans kaybı yaşadığını belirten şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu aktarmıştı.

Japonya ’nın elektrik kyeli istememesi gibi kapanma vaziyetini kabul edilebilir bulmayan teknoloji devi Apple, bu surattan iPhone ’un çekirdek süratini bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştirmeye başlamıştı.

Bu metamorfoz sayesinde kapanma meselesinin önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış eksiliyor açıklaması yapılmıştı. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek süratleri eksildiği için bazı iPhone ’ların performansı ciddi oranda düşmüş, Apple bu konuda çok tenkit etilmişti.

Japonya merkezli tasarılar yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.