Yakında çıkacak iOS 16.1 ile iPhone ’lara eklenecek özellikler

27.06.2023
20
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Yakında çıkacak iOS 16.1 ile iPhone ’lara eklenecek özellikler

Apple, kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. iOS 16.1 de yolda yer alıyor.

WWDC22 aktifliğinin en ehemmiyetli ilanı olan, tüm detaylarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, faal olarak geliştirilmeye ve lafı verilen özellikler ile zenginleştirilmeye devam ediliyor. İşletim sistemi için en son detaylarına burada yer verdiğimiz iOS 16.0.3 aktüellemesini indirmeye sunan Apple, ay bitmeden karşımıza ilk ana versiyon iOS 16.1 ile çıkacak. Bu versiyon ile ilk olarak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ’e özel Dynamic Island ’a bir ekleme yapılacak. Yeni versiyonda MLB, NBA ve Premier League karşılaşmalarının canlı skorları dolaysız olarak Dynamic Island üzerinden gösterilecek.

Bu sayede maçların skor vaziyeti ekstra bir harekât yapmadan devamlı olarak takip edilebilecek, Dynamic Island üzerine basıldığı zaman son golü kimin attığı kolaylıkla görülebilecek. Bu özellik ilk düzeyde ne yazık ki aralarında Türkiye ’nin olmadığı belirli ülkelerde faal edilecek.

iOS 16.1 ile beraber Canlı Aktiflikler altyapısı da genel olarak kullanıma alınacak. Apple bu özellik için kendisi şunları aktarıyor: “Canlı Aktiflikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, idmanlar, vasıta paylaşımı veya yemek siparişi gibi aktiflikleri doğrudan Kilit Ekranı ’ndan reel zamanlı olarak takip etmelerine dayanakçı olan yeni bir özellik.”

iOS 16.1 için başka detaylar da var. Apple, iOS 16 ile bazı iPhone kullanıcılarına batarya yüzdesini sayısal olarak vaziyet çubuğunda gösterme imkânı tanıdı. Ancak bu basit imkân eksantrik biçimde her iPhone ’a açılmadı. Vaziyet çubuğundaki yeni batarya göstergesi, iOS 16 ’yı alan iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerinde faal edilmedi. Bu vaziyet yeni aktüelleme ile değişecek. Apple, yeni versiyon ile bazı şahısların pek de beğenmediği bu yeni göstergeyi iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerine de ekleyecek.

iOS 16.1 ile aynı zamanda Türkiye ’de sarih olmayan egzersiz odaklı Fitness+ hizmeti, yalnızca iPhone üzerinden kullanılabilir hale gelecek. Bu sayede kullanıcıların hizmetten faydalanmak ismine bir Apple Watch sahibi olması gerekmeyecek. Yeni işletim sistemi aktüellemesi ile “pak enerji” odaklı şarj özelliği de kullanıma sunulacak.

Apple ’a göre ilk düzeyde yalnızca ABD ’ye özel olacak bu yeni özellik, iPhone ’ların karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor. Teknoloji devine göre bu özellik faal edildiği zaman şarj süreci şebekenin daha pak enerji kaynakları kullandığı zamanlara göre ayarlanacak ya da Apple ’ın deyişiyle pak enerjinin kullanıldığı zamanlara göre optimize edilecek.

Yeni versiyon ile Apple Store ayarlarına uygulama odaklı bir alternatif de dahil edilecek. “Uygulama içi içerikler” başlıklı alternatif faal edildiği zaman, yeni indirilen uygulamalar arka tasarıda açılacak ve bünyesindeki ana içerikler yüklenecek. Bu sayede uygulama ilk kez açıldığı zaman bekleme olmadan hemen kullanıma geçilebilecek.

iOS 16.1 aktüellemesi ile birçok yaşanan problemi Sık sık çıkan kopyala yapıştır göstergesi gibi ortadan kaldıracak ve yanılgıları arınacak olan Apple, bireylere “Wallet” uygulamasını silme bahtı tanıyacak ve detaylarına burada yer verdiğimiz Matter ile detaylarına burada yer verdiğimiz uydu üzerinden Acil SOS sistemleri özelinde de temel aktüellemeleri yapacak.

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız tecrübeyi dönüştürecek aktüellemeler sunan kapsamlı bir versiyon.” açıklamasını yapan Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Takviyecisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı ’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha şahsi ve kullanışlı hale getiren coşku verici yeni özelliklerle tamamen yine tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Resim Arşivi özelliğini sunduk; İletiler ve Mail uygulamalarına ilave ettiğimiz yeni özelliklerle bağlantıyı daha da kolaylaştırdık ve uslu teknolojilerden faydalanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan aktüellemelerle büyüttük.” 

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve iOS 16.1 detayları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.