Microsoft, Activision Blizzard alımı özelinde ayrıntılı analiz altına giriyor

02.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Microsoft, Activision Blizzard alımı özelinde ayrıntılı analiz altına giriyor

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz aylarda Activision Blizzard ’ı satın aldı. İşte bu süreç hali hazırda bütün olarak tamamlanmadı.

Microsoft, hali hazırda bütün olarak öğrenmeyenler için Activision Blizzard şirketini satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için bütün 68,7 milyar dolar ödedi. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arttaki dev ad Activision Blizzard, Microsoft ’a ve Xbox tarafına geçti. İşte bu gidişat reyin dünyasında büyük bir tekel evhamı oluşturdu. 

Bütün olarak 2023 senesinin haziran ayına kadar bitirilmesi beklenen ancak bu kesin olmayan satım süreci, bir hayli müessese tarafından araştırılıyor ve incelendi. Misalin bu mevzuda Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komiteyi FTC tarafından da ayrıntılı bir analiz başlatıldı. Bu mevzuda başka ülkelerde de adımlar atılırken, sürece Avrupa Birliği de bütün olarak dahil olma kararı aldı.

Ortaya çıktığı kadarıyla Avrupa Birliği, Microsoft ’un Activision Blizzard ’ı alımını derinlemesine araştıracak. Bu alıma reelinde uzun zamandır bakan Avrupa Birliği, artık sürece daha da derinden bakacak, tarafına gelen Sony PlayStation imzalı şikayetleri değerlendirerek manalı bir karara varmaya çalışacak.

Peki süreç neden derinlemesine araştırılıyor? Avrupa Birliği, bu satın alımın konsol ve PC oyunlarının dağıtımına müteveccih olarak pazardaki rekabeti eksiltebileceğinden evham ediyor. Avrupa Birliği ayrıca Microsoft ’un Activision Blizzard oyunlarının rakip üyelik veya bulut reyin yayın hizmetlerindeki dağıtımını yasaklama potansiyelinden de evham dinliyor. Microsoft ise en azından Call of Duty özelinde PlayStation serüvenini tamamlamayacaklarını sık sık dile getiriyor.

Microsoft ayrıntıları yanında bu ilginize sürükleyebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.