Nvidia RTX 4090 ekran kartının korkutucu meseleyi böyle oluşuyor

11.12.2022
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Nvidia RTX 4090 ekran kartının korkutucu meseleyi böyle oluşuyor

Masaüstünün yeni performans kralı haline gelen Nvidia RTX 4090, halen kaygı verici “yanma” meseleyi ile gündemde yer alıyor.

Tüm ayrıntılarında burada yer verdiğimiz RTX 40 ivedisi ekran kartlarından en çok dikkat toplayan Nvidia RTX 4090, dolaysız olarak yolda olan ATX 3.0 efor kaynakları için planlanmış bir model. Ekran kartı bir ATX 3.0 efor kaynağı kullanıldığı zaman eforunu tek bir kablodan alabiliyor. 4090 ’a mevcut ATX efor kaynakları ile efor verilmek istendiği zaman ise kutu içeriklerine konulan 16-Pin efor adaptörlerinin 12VHPWR kullanılması gerekiyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda bu adaptörlerden iki tanesi yanarak / eriyerek kullanılmaz hale geldi.

Bu Asus ve Gigabyte imzalı kartlarda görülen gidişatın artta dolaysız olarak adaptör meseleyi bulunuyordu. Kullanılan adaptör gereğinden fazla bükülürse problem oluşuyor ve bu da yük altında erimeye neden oluyor. Bu mevzuda kısa vakit evvel bir açıklama yapan Nvidia, mesele yaşayanlar ile bağlantıya geçildiğini ve analiz başlatıldığını aktarmıştı. Yaşanan gidişat sebebiyle Nvidia ’nın başındaki ad Jensen Huang ’ın bizzat Tayvan ’a gittiği ve üreticiler ile görüşmeye başladığı söylenirken, işletme mevzuda aktüel bir açıklama daha yapmıştı:

“Gelen raporları tahlile devam ediyoruz, ancak henüz paylaşacak daha fazla detaya sahip değiliz. Nvidia ve iş ortaklarımız, alıcılarımızı desteklemeye ve onlar için süratlendirilmiş bir RMA İade süreci sağlamaya kararlı.”

Başka Bir Deyişle Nvidia RTX 4090 ekran kartının korkutucu meseleyi halen çözülmedi, mesele için bugün ise dikkat toplayan bir test gündeme geldi. Gamers Nexus tarafından asıllaştırılan yukarıyada ya da burada izleyebileceğiniz test, korkutucu sualin kameraların önünde tekerrürden oluşturulmasını sağladı. Birden fazla 12VHPWR kullanılarak yapılan teste göre problem büyük oranda kablonun yerine bütün olarak oturtulmadan çalıştırılması sonrasında ortaya çıkıyor.

Aktarıldığı kadarıyla kablonun takılma sürecinde, bağlantının net olarak asıllaştırıldığı belirten bir “klik” sesi çıkmıyor. Bu surattan kullanıcılar kabloyu bütün olarak yerine oturtamamış olabiliyor, bu da yük altında erime / yangın yaratan yüksek ısı oluşturuyor. Gamers Nexus buna ek olarak kablonun içerisindeki lekelerin de bu yanma / erime vaziyetine neden olabildiğini aktarıyor.

Sonuç olarak ortada kullanıcı kusurundan çok bir tasarım meseleyi bulunuyor. Nvidia ’nın problemi nasıl çözeceği ise henüz bilinmiyor. İşletmenin kartı henüz yanmayan RTX 4090 sahiplerine meselesiz bir adaptör vermesi bekleniyor.

Nvidia RTX 4090 yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.