Test aşaması yaklaşan Dijital Türk Lirası hakkında öne çıkan detaylar

28.04.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Test aşaması yaklaşan Dijital Türk Lirası hakkında öne çıkan detaylar

Uzun zamandır gündeme olan gelecek adımlarından Dijital Türk Lirası hakkında bazı ehemmiyetli ayrıntılar ortaya çıkmış gidişatta.

Kripto para birimlerinin yaşamın bayağıyı olmaya başladığı günümüzde geleceğin para birimleri özelinde Türkiye merkezli adımlar da atılıyor. Bunlardan birisi Dijital Türk Lirası ve aktarılan buradaki özel haber üzerinden kısaca DTL diyeceğimiz para bkocamanımı 2023 ’te kullanıma sunulacak gibi görünüyor. 2023 Seneyi Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı ’nda belirlenen maksatlar arasında DTL için şu aktarılıyor: “Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz kaptan bulguları güzergahında, Dijital Türk Lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacaktır.

Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST Fonların Anlık ve Aralıksız Transferi sistemleri ile araştırma geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları bitirilecektir. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır.”

DTL için birden fazla resmi müessese bir arada çalışıyor. Burada spesifik olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ’in ismi geçiyor. Aktarıldığı kadarıyla bu adlar 15 Eylül 2021 ’de DTL için bir iş birliği platformu kurdu. TCMB ve işletmeler bu mevzuda çalışmalarını ilerletirken, sistem artık hakikat anlamda test safhasına yaklaşıyor.

Yapılan açıklamaya göre DTL evvel projede iş birliği yapan müesseselerin çalışanlarının kullanımına sunularak test edilecek. Çalışanlara kendilerine belirlenecek dijital cüzdan aracılığıyla alışveriş yapma imkânı sağlanacak. Testlerin başarıyla sonuçlanması ve beklentilerin karşılamasının ardından sistemin devreye alınması için zorunlu adımlar atılacak.

Dijital para altyapısında kâğıt ve madeni paranın tüm özellikleri alınarak yeni nesil teknolojilere geçimli hale getirilecek. Burada tehlikesiz bir altyapı kurulacak ve dijital cüzdanlar üzerinden para transferleri süratli, zahmetsiz ve tehlikesiz biçimde gerçekleştirilebilecek.

Peki Dijital Türk Lirası ile bitcoin ya da ethereum gibi kripto para birimleri arasında ne fark var? Kripto paraların bir merkezi yok. Dijital Türk Lirası ise söylendiği kadarıyla dolaysız olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ’na bağlı olacak. Bu sayede takip edilebilir bir yapı kurulmuş olacak, her türlü para hareketi net olarak kayıt altına alınacak.

Bu sistemde ayrıca para hareketini hakikatleştiren bireyler de kayıt altına alınacak. Birçok devlet kripto paralardan çekiniyor zira merkezi olmayan para birimleri birçok yasadışı faaliyeti desteklemek için kullanılabiliyor. Merkezi olan bir dijital para biriminde ise bu tehlike ortadan kalkıyor.

Dijital Türk Lirası yanında bu da alakanızı çekebilir: L ’Oreal işletmesinden 2023 ’te gelecek konutta saç boyama aygıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.