Oracle, Türkiye merkezli “rüşvet” ve fazlası üzerinden ceza aldı

24.02.2023
3
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Oracle, Türkiye merkezli “rüşvet” ve fazlası üzerinden ceza aldı

Teknoloji dünyasının geri tasarıda kalan en büyük adlarından Oracle Türkiye, “rüşvet” üzerinden SEC ’den ceza aldı.

BT Dünyası ’ndan Kemalettin BULAMACI ’nın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Bedeller ve Borsa Kurulu Secure Exchange Commission /SEC, Oracle ’a 2016 ve 2019 seneleri arasında Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye ’de resmi görevlilere rüşvet vermek yargılamasıyla 23 milyon dolar cezaya çarptırdı. Oracle, SEC ’nin yargılamalarını yalanlamadan ve kabul etmeden toplam 23 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Resmi olarak burada yer alan SEC açıklamasında Oracle ’ın Türkiye dahil yukarıyada ismi geçen ülkelerde, yasadışı olarak muhtelif fonlar oluşturarak bu fonlar ile resmi görevlileri muhtelif konferanslar için yurtdışı seyahatlere götürdüğü ve bunun karşılığında da devlet müessese ve kuruluşlarından ihale ile iş aldığı belirtildi. BT Dünyası ’a göre SEC, soruşturma kapsamında Türkiye ’de Sermaye Piyasası Kurulu ile iş birliği yürüttü.

Mevzu hakkında Lafçı Gazetesi ise şunları aktardı: “SEC, Türkiye ve BAE ’deki birimlerin ayrıca yabancı yetkililere Oracle ’ın siyasetlerini ihlal ederek teknoloji konferanslarına katılması için rüşvet verdiğini belirtti. SEC, Oracle ’ın Türkiye birimindeki çalışanların ayrıca, yetkililerin ailelerinin de konferanslarda kendilerine eşlik etmesi ya da Kaliforniya ’da tatil yapması için bazı fonları kullandığını belirtti.”

Söylendiği kadarıyla Oracle, 2012 senesinde de benzer faaliyetlerden dolayı cezaya çarptırılmıştı. Yeni mevzuda şirket tarafından ekstra bir açıklama ise şimdilik yapılmadı.

Oracle cezası yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.