Tesla, daha ucuz araçlar için yeni bir altyapı geliştiriyor

03.03.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tesla, daha ucuz araçlar için yeni bir altyapı geliştiriyor

Türkiye pazarına girmek ismine hazırlıklar yapan Tesla, gelecekte çok daha fazla vasıta satmak ismine bir tasarı içerisinde bulunuyor.

Bu tasarının artta da Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre yeni bir otomobil platformu yer alıyor. Elektrikli otomobil üreticisi söylendiği kadarıyla Model 3 ve Model Y ’de kullanılan platformdan daha ucuz olacak bu yeni altyapı ile, 20-30 bin dolar arasında satılabilecek taşıtlar üretmeyi hedefliyor. Cybertruck ve Semi ’nin geliştirme süreci bitirildiği için artık tüm odaklarını bu yeni platforma vereceklerini belirten Musk, yeni platform ile imali artırmayı da planlıyor. Yeni platform bu odakta da geliştiriliyor.

Bahsi geçen yeni platform ile üretilecek Tesla vasıtaların, Model 3 ’deri daha küçük olacağı aktarılırken, buna benzer gelecek çalışmaları planlayan başka şirketler de bulunuyor. Misalin Hyundai, 20 bin euro/dolar byemininde, mevcut birçok alternatife oranla daha uygun fiyatlı bir kompakt elektrikli otomobil geliştiriyor. Bu vasıta, daha evvel ortaya çıkan son balakalara göre 2024 yılında i10 ’un yerini alacak ve aynı gövde tipini benimseyecek.

Tesla bugün üçüncü çeyrek neticeleri ve bir öbür Elon Musk açıklaması ile gündeme gelmişti. Üzerinden geçmek ismine son çeyrekte 21,45 milyar dolar toplam kazanç açıklayan ve 3,3 milyar dolar net kazanç bildiren üretici, beklentilerin biraz altında kaldı ancak yine de hoş bir ekonomik yarıyılı geride bıraktı. Üçüncü çeyrek neticeleri kapsamında paydaşlar ile görüşen CEO Elon Musk, iddialı konuştu ve şunları aktardı:

“Bir zaman evvel Tesla ’nın o sırada yaklaşık 700 milyar dolar kıymetinde olan Apple ’dan daha kıymetli olmasının muhtemel olduğunu düşündüğümü söylemiştim. Şimdi Apple ’ın mevcut piyasa kıymetini ciddi oranda aşabileceğimiz görüşündeyim. Tesla ’nın Apple ve Saudi Aramco ’nun toplamından daha kıymetli olacağı bir gelecek görüyorum.””

Tesla yeni otomobil tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.