Tesla, insansı robotu ile kendisi için bir çalışan ordusu kurmak istiyor

26.04.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Tesla, insansı robotu ile kendisi için bir çalışan ordusu kurmak istiyor

Tesla tarafından uzun süredir geliştirilen insansı robot için büyük tasarılar yapılıyor. İşletme robotu büyük oranda kullanacak.

Tesla imzalı insansı robot, kaçıranlar için 2023 içerisinde yapıma alınma emeliyle uzunca bir süredir geliştiriliyor. Bu mevzuda geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan CEO Elon Musk, robotun 30 Eylül tarihli Tesla AI Day kapsamında çalışır prototip versiyonu ile karşımıza çıkarılacağını söylemişti. Bu robotun tekerrür eden sıkıcı ve riskli görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını belirten Elon Musk, Bot ’un ağır objeleri taşıyabildiğini ve küçük adımlarla süratli biçimde hareket edebildiğini aktarmıştı.

İşte bu robot için çok sayıda iş bülteni açan işletme, bu duyurulardan birisinde “Tesla fabrikalarında binlerce insansı robot olacak” açıklamasını kullandı. Geliştirdiği robotu otomobil ürettiği çok sayıdaki fabrikasına yerleştirecek ve burada 1-2 robot ile kanaat etmeyecek olan dev elektrikli otomobil üreticisi, bu robotlar ile yukarıyada belirttiğimiz tekerrür eden sıkıcı ve riskli görevleri hakikat çalışanların üstünden alacak gibi görünüyor. Bu gidişat bazı bireylerin işinden olacağı anlamına da geliyor.

Musk ’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve süratle eksilen doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince şahsın olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot ’un bitireceğine inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, uygarlık çökecek.”

Bundan evvel de Tesla ’nın resmi Instagram hesabından bir resim paylaşılmıştı. Bu resme “8 kilometre/s ’deri süratli koşabiliyorsan sıkıntı yok If you can run faster than 5 mph, you ’ll be fine” açıklaması eklenmişt. Bu robotun maksimum hareket süratini ortaya çıkaran açıklama ile gülümseten Tesla, 30 Eylül faalliğinde suni zeka odağında başka ehemmiyetli bültenler de yapacak.

Genel olarak fabrika sahaları için tasarlanan robotun, ileride konutlar içerisine girmesi de kastediliyor. Musk, robotun yemek pişirme, çimleri biçme ve yaşlılara bakma gibi görevleri de üstlenebileceğini söylüyor. Ancak böyle bir gelecek için önümüzde belki daha en az 10 sene daha bulunuyor. Robot üzerinde birçok becerili şahsın çalıştığını belirten Musk, robotun gelişmiş suni zeka sistemleri üzerine kurulduğunu ve 60 kilogram ağırlıkta olduğunu aktarıyor.

Musk, daha evvel “Tesla insansı robot benzersiz bir şahsiyet geliştirebilir” açıklamasıyla da çok ses getirmişti. Musk ’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olmasıydı. Tesla Bot ’un sahibine bağlı olarak şahsiyet geliştireceği ve temel görevler yanında bir dost olacağı da belirtiliyor.

Tesla insansı robot projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.