Huawei çevre dostu akıllı tarım uygulaması tanıttı

11.06.2023
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Huawei çevre dostu akıllı tarım uygulaması tanıttı

Huawei tarafından Avusturya ’da tanıtılan uygulama sayesinde tarım arazileri 5G ’li dronlarla görüntülü taranarak detaylı tahlil ediliyor.

Bu mevzuda Huawei Türkiye şunları aktardı: “Huawei, tarım alanında da sürdürülebilir çözümler sunmak üzere iş ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam ediyor. Bu alandaki en aktüel projelerden bkocaman, Huawei ’in 4 Ekim tarihinde Avusturya ’da tertip ettiği “5G Uslu Tarım Turu” aktifliğinde tanıtıldı. İnsansız hava vasıtayı işletmesi Dronetech ile iş birliği yapan Huawei, tarım alanlarında lüzumun üzerinde ilaçlama, gübreleme, sulama gibi etrafa hasarlı uygulamaların önüne geçecek bir projenin tanıtımını asıllaştırdı. 

Huawei ’in geliştirdiği 5G tabanlı görsel mesajım teknolojisi ile anında bilgi sağlayacak olan drone ’lar, tarım alanlarını gözlemleyerek, sadece lüzum olan alanlarda ve yeterli ölçülerde ilaçlama yapılması için lüzumlu bilgiyi sağlayacak.

Geniş alanları tarayacak olan hava taşıtları, buradan elde edilecek büyük ölçüde bilgiyi, reel zamanlı olarak iletebilecek. Böylelikle müdahale edilmesi ya da analiz yapılması gereken tarım alanlarına süratle erişilebilecek ve ürünlerin gelişimi de reel zamanlı olarak takip edilebilecek.   

Projenin ikinci düzeyinde Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi devrede 

5G, suni akıl ve nesnelerin interneti teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projede, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, geliştirdiği suni akıl bilgi anlamlandırma yazılımı ehemmiyetli bir rol oynadı. 12 bireyden oluşan Türk mühendis ekibi, beş aydan bu yana, İstanbul Ümraniye ’deki merkezde bu mevzuda çalışmalarına devam ediyor.

Ekibin geliştireceği tahliller, çiftçilerin minik böcekler gibi hasarlı etmenleri tespit etmelerine, mahsul gidişatını izlemelerine ve hasadın gelişim sürecini varsayım etmelerine destekçi olarak; su, kimyeviler ve böcek ilaçlarının kullanımının, faydalı ve etraf arkadaşı oranlarda yapılmasını sağlayacak.

Avusturya Maliye Bakanlığı Telekomünikasyon, Posta Hizmetleri ve Madencilik Genel Müdürü Andreas Reichhardt, yaptığı değerlendirmede; “Huawei ve Dronetech ’in tarımda insansız hava taşıtları kullanımına müteveccih projesi, Avusturya özelinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Burada, reel zamanlı görüntü tanılama ile ürünlerin gelişimini tahlil etmek istiyoruz. Böylece hasat süreçlerinin faydalı geçmesini ve ürün niteliğini artırmayı kastediyoruz. Tüm bunları yaparken, dijital mutasyon çağının fırsatlarından da faydalanmak istiyoruz. Bunun için de 5G teknolojisinin sunduğu bir altyapıya gereksinimimiz vardı” dedi.

Huawei Avusturya Başkan Destekçisi Erich Manzer ’in değerlendirmesi ise şu biçimde; “5G, üç temel uygulama alanı için geliştirildi: Yüksek byemin genişliği, düşük gecikme süresi ve milyonlarca makineyi birbirine bağlayabilmek. İnsansız hava taşıtlarını 5G teknolojisi ile entegre etmek, kaynakların faydalı kullanımı açısından son derece ehemmiyetlidir.”  

5G takviyeli insansız hava taşıtlarını tarımda kullanmanın en büyük güçlüğü ağ kapsama alanları olarak gösteriliyor. Bugün 5G ağları, çoğunlukla zemin seviyesinde veya iç mekanlarda bulunan son kullanıcılar için planlanmış bulunuyor. Rutin olarak yerden 50 metre yükseklikte uçan insansız hava taşıtları için yüksek nitelikli kapsama alanlarına müteveccih gelişim sürecinin, önümüzdeki yarıyılda devam etmesi bilave ediliyor.”

Huawei adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.