WhatsApp kullanmayın diyen Telegram kurucusuna cevap geldi

15.06.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
WhatsApp kullanmayın diyen Telegram kurucusuna cevap geldi

WhatsApp kullanmayın diyen Telegram kurucusu Pavel Durov‘a yanıt WhatsApp ’ın başındaki ad Will Cathcart‘tan geldi.

Telegram ’ın başındaki ad Pavel Durov, kısa müddet evvel çok ses getiren bir açıklama yaptı ve WhatsApp ’tan uzak durulması gerekiyor dedi. Durov ’a göre WhatsApp senelerdir çok rakamda güvenlik sarihi ile gündeme geliyor ve kısa müddet evvel çıkan yeni bir sarih üzerinden kullanıcıların telefonları hack ’lenebiliyor. “Rastgele bir iletileşme uygulaması kullanın ancak WhatsApp ’a yanaşmayın” diyen Durov, burada Telegram ’ı öne çıkarmaya çalışmadığını, Telegram ’ın 700 milyondan fazla kullanıcı ile buna gereksinim dinlemediğini de belirtiyor. 

Daha evvel WhatsApp ’ın çalışma sisteminde büyük bir farklılık yapılmadığı sürece uygulamanın asla tehlikesiz olmayacağını iddia eden Pavol, uygulamanın arka kapılar ile kullanıcılarını tehlikeye attığını da iddia ediyor. Kaçıranlar için WhatsApp geçtiğimiz hafta Android ve iOS tarafında yaptığı yeni aktüellemeler ile CVE-2022-36934 ve CVE-2022-27492 adlarına sahip kritik güvenlik sarihlerini kapattı.

Bu dolaysız olarak Pavel Durov tarafından bahsedilen sarihlerin video görüşme / video dosyası merkezli ataklar için sarih kapı bıraktığı, makûs gayeli şahısların bunları kullanarak telefonlara uzaktan ulaşım sağlayabileceği ve makinelerde hasarlı kodlar çalıştırabileceği aktarılıyor. Bu kritik sarihlere karşı kesinlikle ama kesinlikle App Store ile Play Store‘da sunulan en son WhatsApp versiyonlarına geçmek gerekiyor. Aktüel versiyonlarda bildiğimiz kadarıyla bir mesele bulunmuyor.

WhatsApp ’ın başındaki ad Will Cathcart ise Durov ’un bütün tersi bir açıklama yapıyor. Twitter ’dan konuşan Cathcart, “Telegram ’ı özel bir şey için kullanmazdım” diyor ve ilave ediyor: “WhatsApp ’tan değişik olarak Telegram ’ın zannedilen olarak bir uçtan uca şifrelemesi yok ve bunu gruplar için açmanın bir yolu da bulunmuyor. Bu vaziyet Telegram ’da iletilerinizin bir kopyası olduğu anlamına geliyor ve bu beni kaygı veriyor.”

Will Cathcart ayrıca şunu da diyor: “Pavel ’in bu iddiaları uygulamasını büyütmeye çalışmak için ortaya atmadığına inanmıyorum. Onun Telegram ’ın büyütmek için dezenformasyonu bir strateji olarak kullanmaya çalıştığını görmek gerçekten üzücü.”

Meta, Facebook ve WhatsApp adımları yanında bu da alakanızı çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan olağanüstü televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.