Xiaomi MIUI 14 için ilk resmî açıklama yapıldı

09.12.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Xiaomi MIUI 14 için ilk resmî açıklama yapıldı

Android 13 temelli yeni arayüz Xiaomi MIUI 14 için ilk resmî açıklama yapıldı. İşletme yetkilisine göre versiyon “hafif” olacak.

Biliyorsunuz Android telefon üreticileri Google ’ın Android versiyonları üzerine kendi arayüzlerini yerleştiriyor. Bu sayede her üretici kullanıcısına değişik bir tecrübe sunuyor. Xiaomi ekosisteminin merkezinde ise MIUI yer alıyor. Bazı tenkitlere karşın genel olarak beğenilen arayüzün yenisi MIUI 14, yapılan resmi paylaşıma göre yakında bulunuyor. Şimdilik net bir tarih yok ancak işletme çıkış mevzusunda kullanıcıları çok bilave ettirmeyecek gibi görünüyor.

MIUI arayüzün başındaki ehemmiyetli adlardan Jin Fan, takımların MIUI 14 üzerinde çok ciddi çalışmalar asıllaştırdıklarını, yeni versiyonun özellikle “hafif” yapısıyla öne çıkacağını belirtiyor. Başka Bir Deyişle yeni versiyon daha öncekine oranla daha az sistem kaynağı kullanacak ve bu bağlamda alt seviye aygıtlarda bile akıcı bir tecrübe elde edilebilecek.

Aktarıldığı kadarıyla MIUI arayüzü düşük seviye Xiaomi ve Redmi aygıtlarda sistemi fazla kullanıyor ve bu mevzuda ciddi tenkitler alıyor. Bu mevzudaki tenkitleri gören ve MIUI 14 ’ü teknik açıdan sadeleştiren firma, versiyonda yeni bir tasarım diline de geçiş yapacak. Bunun şimdilik bütün olarak nasıl olduğu bilinmiyor. Ancak işletme teknik temel yanında görsel öğeleri ve animasyonları da sadeleştirecek gibi görünüyor.

Xiaomi imzalı yeni arayüz için şimdilik bunlardan başka bir balakamız bulunmuyor. “Oyunu değiştireceği” düşünülen ancak bu mevzuda kesin konuşmadan evvel asıl testlere lüzum dinleyen versiyon, Android 13 temelinde birçok yeni özelliği beraberin de getirecek, güvenlik ile saklılığı da artıracak.

Xiaomi MIUI 14 bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.