Google Chrome için 107. versiyona hemen geçilmesi gerekiyor

30.01.2023
5
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Google Chrome için 107. versiyona hemen geçilmesi gerekiyor

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google imzalı Chrome için bugün negatif bir haber daha geldi.

Alandaki liderliği kimseye bırakmayan Google Chrome için geçtiğimiz ay “105.0.5195.102” versiyonu sevk edilmişti. Bu aktüellemenin hemen yapılması gerekiyordu zira “CVE-2022-307” olarak adlandırılan ehemmiyetli bir güvenlik sarihini kapatıyordu. Makûs gayeli şahıslar tarafından faal olarak kullanıldığı aktarılan bu sarih, “zero-day vulnerability” olarak geçiyor ve Google ’ın Chrome özelinde bu sene kapattığı altıncı çok kritik güvenlik sarihi olmuştu. Tarayıcı için çıkan bundan evvelki aktüellemede de 24 değişik kritik güvenlik sarihini kapatılmıştı.

Bugün tarayıcı güvenlik odağında yeniden gündeme geldi. Zira bugün kısa vakit evvel çıkan “107.0.5304.87” versiyonunun herkes tarafından hemen yapılması nasihat edildi. Bu sevk edilen yeni aktüelleme, resmi bilgilere göre 2022 ’nin yedinci “zero-day” sarihini kapatıyor. Bu çok ehemmiyetli sarih üzerinden kullanıcı bilgilerinin ele geçirilebildiği aktarılıyor.

Daha evvel hazırlanan bir rapora göre Google Chrome, “güvenlik sarihi” mevzusunda pazar lider konumunda. Aktarıldığı kadarıyla tarayıcı için 2022 toplamında şimdiye kadar 304 ’deri fazla güvenlik sarihi kapatıldı. İkinci sırada kapatılan 117 güvenlik sarihi ile Mozilla Firefox, üçüncü sırada kapatılan 103 güvenlik sarihi ile Microsoft Edge, dördüncü sırada ise kapatılan 26 güvenlik sarihi ile Apple imzalı Safari yer alıyor.

Instagram meseleleri gündemde: “Hesapların askıya alınması ve aşırısı”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.