Audi, Formula 1 için sürpriz Sauber ortaklığı duyurdu

28.11.2022
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Audi, Formula 1 için sürpriz Sauber ortaklığı duyurdu

Motor sporları dünyasının en üst noktası olan Formula 1, bugün bir Audi büyümesi daha gündemde yer alıyor.

Formula 1 içerisinde bildiğiniz üzere şu an çok rakamda değişik otomobil markası çaba veriyor. Bunlar arasına 2026 itibarıyla Alman otomobil devi Audi de katılacak. Bu balaka geçtiğimiz aylarda gelmiş ve aslında bu çok büyük de bir sürpriz olmamıştı. Zira Volkswagen Group CEO ’su Herbert Diess bu açıklama evvelinde 2026 yılı itibarıyla Porsche ve Audi şirketleri F1 ’e girecek açıklamasında bulunmuştu. Volkswagen hali hazırda kendi markasıyla seriye girme tasarıyı yapmıyor.

Grup altında bulunan iki dev üreticinin de Formula 1 ’e giriş için 2026 senesini seçmesinin arkasında ise ehemmiyetli bir neden bulunuyor. F1 ’de 2026 itibarıyla yeni motorlar özelinde büyük regülasyon farklılıkları yapılacak. Bu açıdan 2026 senesinde tüm ekipler sanki sıfırdan başlıyormuş gibi yeni vasıtalar / altyapılar oluşturacak.

2026 senesinde ehemmiyetli rakipleriyle denk sayılacak bir seviyede başlangıç amaçlayan ve 2026 regülasyonlarının belirlenmesine büyük etiklerinin olduğu iddia edilen Porsche ve Audi, Formula 1 dünyasına giriş için çok uzun zamandır ehemmiyetli tasarılar yapıyor. Misalin Audi ’nin aktüel süreçte ise Sauber firmasıyla ortaklık kurarak geliştirme çalışmaları yapması bilave ediliyordu ve bu mevzuda bilave edilen açıklama bugün resmi olarak yapıldı.

Şu an Alfa Romeo ismi altında yarışan Sauber ’den pay satın alarak Formula 1 ’de çok ehemmiyetli bir fabrika ekibi halini alacak Audi, 2026 senesinde kendi motor birimi ile dahil olacağı O zaman kadar sırasıyla Alfa Romeo ve Sauber adları kullanılacak. 2026 sezonunda ise dolaysız olarak Audi adına geçilecek F1 gayretinin ön sıralarında olabilir. Bu arada ek balaka olarak 2026 ’da F1 dünyasına adım atmak ismine Porsche ile Red Bull arasında da bir ortaklık tasarlanıyordu. Ancak taraflar koşullarda uyuşamadığı için bu birliktelik resmi olarak iptal edildi.

BREAKING: Sauber will compete as the Audi factory team from 2026, using an Audi power unit#F1 @audisport pic.twitter.com/DyQNR70MRp

— Formula 1 @F1 October 26, 2022

Audi x Sauber: The strategic partnership with the Sauber Group is the next important milestone on our road to @F1. The Swiss squad will be competing as an Audi factory team from 2026. #Audi #F1 #Formula1 #FutureIsAnAttitude pic.twitter.com/476HjWJ0Yh

— Audi Sport @audisport October 26, 2022

Not: Görsel bir konsept olarak temsilidir. 2026 senesinde yukarıyadakinden daha değişik bir F1 taşıtı karşımıza çıkabilir.

Porsche ve Audi taraflarının Formula 1 macerası ile heyecanlandırırken bu da alakanızı çekebilir: L ’Oreal firmasından 2023 ’te gelecek konutta saç boyama aygıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.