Elon Musk: “Apple ile Starlink özelinde görüşmeler yaptık”

09.02.2023
14
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elon Musk: “Apple ile Starlink özelinde görüşmeler yaptık”

SpaceX CEO ’su Elon Musk, bugün iPhone 14 modellerinin ışığında ehemmiyetli bir Apple ve Starlink odaklı açıklamada bulundu.

iPhone 14 ailesi bütün olarak 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor. İşte bu modellerin hepsinde daha evvel de aktardığımız üzere uydu üzerinden acil SOS özelliği dahil edildi. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek bu özellik, telefonların sürüklemediği acil vaziyetlerde hayat kurtarması için planlanmış. Apple, bu Globalstar uyduları İşletmede şu an 24 değişik pespaye dünya yörüngesine konumlanmış uydu var ile olası olan yararlı özellik hakkında ortaya çıktığı kadarıyla Starlink özelinde Elon Musk ya da SpaceX ile görüşmeler yapılmış.

Musk bugün Twitter ’dan “Apple ile Starlink bağlantısı hakkında bazı umut verici görüşmeler yaptık” açıklamasında bulundu. “iPhone ekibi netlikle süper akıllı” da diyen Musk, uzaydan internet için ekipman ve yazılım mevzusundaki geçimin çok ehemmiyetli olduğuna değindi.

Apple ile SpaceX arasındaki görüşmenin ne getireceği henüz bilinmiyor. Ancak ileride iPhone 14 ’ler Starlink uyduları ile bağlantı kurmaya başlayabilir. Şayet kaçırdıysanız SpaceX ve T-Mobile geçtiğimiz hafta telefonlara uzaydan internet getirme mevzusunda çok büyük bir ortaklık kurmuşlardı. O mevzudaki ayrıntılara dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Apple iPhone 14 ’lerin uydu bağlantı özelliği için kendisi şöyle aktarıyor aktarıyor: “iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli maksatlar olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar müddetbiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının vaziyetini değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine takviye isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan vaziyetlerde kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor. Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, kasım ayında ABD ve Kanada ’daki kullanıcılara sunulacak ve bu servis iki sene boyunca fiyatsız olacak”

Kaçıranlar için uydu bağlantı özelliği ayrıntılarına burada yer verdiğimiz, kısa müddet evvel tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Huawei de sürecin daha çok hayata kurtarma kısmına odaklanıyor.

Elon Musk açıklaması yanında yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.