Samsung, yonga yapımı mevzusunda gelecek tasarıları açıkladı

27.11.2022
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Samsung, yonga yapımı mevzusunda gelecek tasarıları açıkladı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, dünyanın en büyük yonga üreticileri arasında yer alıyor ve elini kuvvetlendirmek istiyor.

Samsung, yonga imal pazarından daha fazla hisse almak, en büyük rakiplerinden Tayvan merkezli TSMC ile daha iyi gayret etmek istiyor. Bunun için birçok yeni yonga fabrikası yatırımları reelleştiren ve alana büyük parasal hisse ayıran teknoloji devi, kısa vakit evvel beş senelik iddialı bir tasarı açıkladı. Bu tasarı kapsamında da şirketin Spesifik olarak Samsung Foundry kısmı 2025 senesinde 2 nm imal sürecine, 2027 senesinde ise 1.4 nm imal sürecine geçmeyi tasarladıklarını duyurdu.

2023 senesinde Samsung başta olmak üzere 3 nm imal seviyesini ve 3 nm yongaları standart hale getirecek sektörün bu mevzuda eriştiği ve amaçladığı seviye gerçekten harika görünüyor. İmal sürecinde “nm” seviyesi düştükçe bkocamanımdan alandan daha fazla efor ve daha yüksek verim alınabiliyor.

Samsung, yonga / operasyoncu yapımı mevzusunda zaman zaman başka aktüel mevzularla da gündeme geliyor. Misalin en son şirket bir açıklama daha yaptı ve Exynos özelinde AMD ortaklığının süreceğini belirtti. Kaçıranlar olabilir.

Daha evvel tanıtılan Samsung Exynos 2200 harekâtçıdaki Xclipse 920 GPU bkocamanımı, AMD ’nin RDNA2 mimarisi temel alıyordu. Bu açıdan büyük beklenti oluşturan ancak mobil operasyoncu pazarında bilave edileni veremeyen operasyoncu, cinsinin tek misali olarak kalmayacak. Gelecekte AMD GPU ’lu Exynos harekâtçılar karşımıza çıkmaya devam edecek.

Teknoloji devi operasyoncu mevzusunda geçtiğimiz aylarda da ehemmiyetli bir haberle gündemde yer edinmiş, yalnızca “Galaxy” serisine özel bir operasyoncu geliştiriliyor denilmişti. Bu özel operasyoncu spesifik olarak Galaxy telefonlara giriş yapacak ve telefonları üreten mobil departman tarafından özel olarak geliştirilecek balakası verilmişti.

Bu mevzuda daha sonra çıkan balakalarda bu harekâtçılar için temmuz ayında bütün 1.000 şahıstan oluşan bir “rüya ekip” oluşturulacak ayrıntıyı yer alıyordu. İki değişik üst düzey idareyici tarafından hakimiyet edilecek ve işletmenin göz bebeklerinden birisi olacak bu proje, meyvelerini hemen vermeyecek. Bahsi geçen özel harekâtçının ancak Galaxy S25 serisinde başka bir deyişle 2025 senesinde karşımıza çıkacağı iddia ediliyor.

Peki bu özel harekâtçının bereketi ne olacak?  Galaxy telefonlara özel bu bahsi geçen yeni harekâtçılar, yüksek olasılıkla Exynos harekâtçılardan daha da iyi teçhizat ve yazılım optimizasyonu getirecek. Bunun sayesinde de aygıtlar çok daha performanslı ve az enerji tüketir hale gelecek.

Samsung operasyoncu büyümesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı eksantrik projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.