GitHub üzerinde “konuşarak kod yazma” imkânı test ediliyor

30.12.2022
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
GitHub üzerinde “konuşarak kod yazma” imkânı test ediliyor

Microsoft ’un sahibi olduğu GitHub üzerinde “konuşarak kod yazma” imkânı test ediliyor. Yazmaktan bunalan yazılımcılar için yeni bir yol masada.

Yazılım dünyasının olmazsa olmazları arasında yer alan GitHub, aylık 10 dolar fiyatı bulunan suni akıl temelli Copilot yazılımına “Hey, GitHub” sistemini getirdi. Yeni geliştirilen altyapı sayesinde bireyler Siri, Alexa ya da Google Assistant ile etkileşime girer gibi yalnızca konuşarak kod yazabiliyor. Şimdilik deneysel bir test kapsamında geliştirilen altyapı, aktarıldığı kadarıyla yazılımcıların kod yazmasını otomatik bitirme üzerinden kolaylaştıran Copilot özelinde çalıştığı için oldukça iyi neticeler sunabiliyor.

GitHub, bugün yayınlanan bir blog yazısında “Sesinizin gücüyle, Copilot ’un avantajlarını, ellerini kullanarak yazmakta güçlük sürükleyen geliştiriciler de dahil olmak üzere daha fazla geliştiriciye sunma potansiyeli bizi heyecanlandırıyor” dedi ve ilave etti: “Hey, GitHub! ’ şimdilik yalnızca VS Code içinde kodlama yaparken klavye lüzumunu eksiltiyor, ancak daha fazla araştırma ve testle kabiliyetlerini genişletmeyi umuyoruz.” 

Üzerinde çalışmalar süreceği için ileride ne seviyeye geleceği merak edilen bu yeni sistemin artta “yazılım geliştirmenin geleceğini inceleyen” analist ve mühendislerden oluşan GitHub Next ekibi yer alıyor. Sistem hakkında kullanım dahil olmak üzere tüm ayrıntılar ise dolaysız olarak burada bulunuyor.

“Hey, GitHub” demişken kısa zaman evvel “Hey” takısından kurtulacağı iddia edilen bir dijital asistan ses getirmişti.  Apple tarafından geliştirilen uslu asistan Siri, yüksek olasılıkla önümüzdeki sene ya da 2024 ’te bir aktüelleme alacak ve böylelikle daha kolay etkileşim kurulacak bir alternatif olacak.

Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Mark Gurman ’a göre Siri, önümüzdeki yarıyılda Google ’ın “Assistant” özelinde yaptığı gibi “Hey” komutu olmadan da kullanılabilecek. Başka Bir Deyişle önümüzdeki senelerde Siri ’yi faal etmek için “Hey Siri” denilmesine gerek kalmayacak.

Mark Gurman bu mevzuda bütün olarak şunları aktarmıştı: “Bu ufak bir farklılık gibi görünüyor olabilir ancak bu farklılığı yapmak ehemmiyetli ölçüde suni akıl eğitimi ve temel seviyede mühendislik çalışması gerekiyor.” Bu farklılık sarih olarak devasa fark yaratmayacak ancak son kullanıcı için hoş olacak.

Apple ve hoş Siri tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.