Samsung telefonlara Android 13 + One UI 5 ile neler geliyor? [Video]

30.11.2022
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Samsung telefonlara Android 13 + One UI 5 ile neler geliyor? [Video]

Samsung, son yarıyılda uslu telefonları için aktüelleme mevzusunda büyük adımlar atıyor. Android 13 temelli One UI 5 yarıyılı başlıyor.

Android 13 temelli One UI 5 arayüzü için resmi ilan geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. Bu arayüzü bugün ise yukarıyada izleyebileceğiniz tanıtım videosu gündeme getirdi. Bu video ile daha evvel tanıtılan yenilikler daha görsel ve net biçimde gözler önüne seriliyor. Tekerrürden üzerinden geçmek ismine yeni arayüz ile iOS 16 ’yı uslara getiren bir kilit ekranı karşımıza çıkıyor. Bu kilit ekranı yeni saat stilleri taşıyor, değişen duvar kağıtları sunuyor ve video duvar kağıtlarıyla özelleştirme mevzusunda çıtayı yükseltiyor.

Ekran öğelerinin dolaysız olarak kilit ekranı üzerinden tertip edilmesine imkân tanıyan arayüz, yararlı “modlar” sistemini de beraberinde getiriyor. Bu altyapı sayesinde değişik gidişatlar İş, ders, cümbüş gibi için değişik ayarlara süratlice geçiş yapılabiliyor. Yeni arayüz ile ayrıca seçilen duvar kağıdının renkleri arayüze uygulanıyor, böylece daha görsel bir tecrübe elde edilebiliyor.

Yeni arayüz ile ana ekranda birden fazla vasıtanın bir araya bir araya gelmesine imkân tanıyan Samsung, kullanım alışkanlarınıza göre belirli uygulamaların kullanımını öneren bir taşıt ekibi de hazırlamış gidişatta. Güvenlik ve saklılık ile ilgili tüm ayarları kolay idare için tek bir ekranda toplayan yeni arayüz, içerisinde şahsi balakalarınızın olduğu bir resim paylaşmaya çalıştığınız zaman ihtarda bulunabiliyor. Bildirimleri daha kolay takip edilebilir hale getiren aktüelleme, ayarlanan “rutinler” üzerinden birden fazla komutu otomatik olarak uygulayabiliyor. Bu sayede misalin konutta çıktığınızda belirlenen müzik listesinin açılması sağlanabiliyor.

Windows PC ’ler ile olan bağlantıyı kuvvetlendiren Android 13 temelli One UI 5, her pazarda sarih olmayan bir Bixby Text Call özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde gelen çağrılara metin üzerinden yanıt verilebiliyor. Sizin yazdıklarınızı karşı tarafa sesli olarak okunuyor, karşı tarafın sesli olarak söyledikleri ise size metin biçiminde geliyor. Bu özellik çok hengame civarlar ya da toplu taşıma için hoş görünüyor ancak çok da kullanılacak gibi durmuyor. Neticede ileti imkânı her zaman kullanıcıların elinin altında bulunuyor.

Samsung tarafından çok rakamda telefona Android 13 temelli One UI 5 aktüellemesi verilecek. Bu mevzuda başlangıç Samsung Galaxy S22 ailesi ile yapıldı, bugün aktüelleme aralarında Türkiye ’nin olmadığı birçok ülkede etkin edildi. Söylendiği kadarıyla aktüelleme şimdiye kadar 20 milyon kullanıcıya eriştirildi. Yeni versiyon mevzusunda Samsung Türkiye ’den resmi bir açıklama geldiği zaman sizlerle paylaşacağız.

Samsung imzalı Android 13 + One UI 5 yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.