Huawei, Lekenin operasyoncular geri dönüyor iddiasına yanıt verdi

04.01.2023
13
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Huawei, Lekenin operasyoncular geri dönüyor iddiasına yanıt verdi

ABD ile Çin merkezli teknoloji devi Huawei arasındaki gidişatlar bitmek bilmiyor. Bu sefer yeniden enteresan iddialar gündemde yer alıyor.

Huawei ile ABD ’nin arası hali hazırda düzelmedi, düzelecek gibi de görünmüyor. ABD ortaya attığı birçok iddia üzerinden Huawei tarafına uzun senelerdir büyük bir ambargo uyguluyor. Şirketi Çin ’e bilgi sızdırmakla yargılayan ancak bunu net olarak hiçbir zaman ispatlamayan ülke, şirketin peşini bir cinsli bırakmıyor. Şirket bu surattan bütün lisanslı Android ’e ulaşım sağlayamıyor ve Lekenin harekâtçıları geliştirmeye devam ediyor.

Son günlerde bütün olarak bu ikinci mevzuda bir rivayet vardı. Bu dedikoduda işletmenin Lekenin operasyoncular üzerinde yine çalışmaya başladığı iddia ediliyordu. Burada yeni Lekenin harekâtçıların 2023 ’te geleceği aktarılıyordu ancak bu asıl çıkmadı. Bir açıklama yapan Huawei, Lekenin harekâtçıların 2023 ’te geri gelmeyeceğini belirtti, dedikoduları tamamen yalanladı. Huawei şu an birçok uslu makinesine 5G dayanağı olmayan Snapdragon operasyoncular ile efor veriyor. 

Geçtiğimiz aylarda ABD ’nin Biden yönetimi, Huawei ’nin kendi ağ mahsulleri ile donatılan baz istasyonları üzerinden duyarlı ABD askeri bilgilerini Çin ’e yolladığını iddia etmişti. Bu mevzuda bir soruşturma açan ancak milli güvenlik sebebiyle ayrıntılı açıklama yapmayan idare, bir kere daha iddiasını ispatlayacak somut ispatlar vermekten kaçınmıştı.

Bu iddialar hakkında bildiğimiz kadarıyla şirket tarafından ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Ancak işletme birden çok kere Çin devletine ya da ordusuna ABD ’nin bilgilerini vermediğini, bunun büyük bir palavra olduğunu belirtiyor.

Huawei ve Lekenin operasyoncular yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı enteresan projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.