Qualcomm, PC tarafında 2024 senesinde çok iddialı olacak gibi görünüyor

04.01.2023
20
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Qualcomm, PC tarafında 2024 senesinde çok iddialı olacak gibi görünüyor

Mobil operasyoncu devi Qualcomm, yalnızca mobil operasyoncu pazarında kalmak istemiyor. 2024 seneyi için çok ehemmiyetli çalışmalar gündemde.

Qualcomm, uzunca bir zamandır yalnızca uslu telefonlar ya da tabletler için operasyoncu üretmiyor. Temel odak noktası bu olmasına karşın şirket ARM mimarisindeki uzmanlığını PC tarafına da getiriyor. Bilgisayarlar için özel operasyoncuları bulunan firma, bu harekâtçılar ile kâğıt üzerinde iddialı ancak bu iddia pratiğe yansımıyor. Firmanın ARM temelli bilgisayar operasyoncuları Apple ’ın ARM temelli operasyoncularının yanında geçemiyor, Qualcomm operasyonculu dizüstü modelleri pazarda hiç dikkat toplamıyor. İşte bu gidişat yüksek olasılıkla 2024 senesinde tamamen değişecek. 

Ortaya çıktığı kadarıyla Qualcomm şirketi 2024 senesinde karşımıza 12 çekirdekli bir güçlü ARM operasyoncu çıkaracak. Bu operasyoncu ile masaüstü bilgisayar modellerine de giriş yapacağı iddia edilen şirket, operasyoncuyu şu an kendi içerisinde Hamoa kod ismi altında geliştiriyor. 8 yüksek performans, 4 yararlılık çekirdeği üzerine kurulacak bu operasyoncunun artta temel olarak Nuvia yer alıyor. Firma aktarıldığı kadarıyla Hamoa özelinde Nuvia ’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok ehemmiyetli bir firma. Operasyoncu devi Nuvia ’yı geçtiğimiz senelerde takribî olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu firmanın en çok dikkat toplayan yanlarından birisi, daha önceki Apple operasyoncu tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone ’lar için geliştirilen A-Tezsi harekâtçılar üzerinde çalışmış üç daha önceki Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm ’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Nuvia ’nın hali hazırdaki operasyoncu tasarımları sunuculara odaklanırken, Qualcomm ’un bunları dizüstü, uslu telefon ve otomobil odaklı harekâtçılarda da kullanmak istediği uzun zamandır biliniyor. Artık bilgisayarlarında bile kendi harekâtçısını kullanan Apple, tüm sektörü gelecek mevzusunda sağlam adımlar atmaya itiyor. Bunun yararı ise son kullanıcı için harika oluyor. ARM mimarili PC operasyoncuları yüksek performans ile yüksek enerji bereketliliğini bir araya getiriyor.

Qualcomm ve ARM operasyoncu çalışmaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan tuhaf ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.