iPadOS 16 işletim sistemi için resmi tarih verildi

15.05.2023
18
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPadOS 16 işletim sistemi için resmi tarih verildi

WWDC22 aktifliği kapsamında tanıtılan iPadOS 16 işletim sistemi için sonunda resmi tarih verilmiş vaziyette.

WWDC22 faalliğinin ehemmiyetli bültenlerinden olan tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iPad ’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi, iOS 16 çıkmasına karşın halen gelmedi. Ancak bu yakında değişiyor, işletim sistemi resmi olarak 24 Ekim tarihinde dayanaklı modeller için 16.1 olarak fiyatsız olarak indirilmeye sunuluyor. iPadOS 16 işletim sistemi bundan de evvel hoş bir haberle gündeme gelmişti. Versiyon biliyorsunuz Stage Manager adlı bir özellik getiriyor.

İşte bu özellik başta yalnızca M1 operasyonculu iPad Air ve M1 operasyonculu iPad Pro modellerine özel bırakılmıştı. Apple, WWDC22 ’den bu yana bu özelliğin öbür modellerde çalışması olası değil diyordu. Ancak daha sonra çıkan iPadOS 16.1 beta ile gidişat değişti.

iPadOS 16.1 beta ile beraber neşelendirici bir adım atıldı ve Stage Manager takviyeyi 2018 iPad Pro ve 2020 iPad Pro modellerine de genişletildi. Yeni işletim sisteminin bu en ehemmiyetli özelliği için Apple şunları aktarıyor: “Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak tertip edip görevler arası geçişleri süratli ve kolay hale getiren, tamamıyla yeni bir multitasking tecrübeyi sunuyor.

Kullanıcılar bir iPad ekranında ilk defa, üst üste değişik boyutlarda pencereler açabiliyor, pencereleri kenardan çekip bırakabiliyor veya daha süratli ve elastik bir multitasking tecrübeyi için uygulamaları gruplandırarak Dock ’tan çalıştırabiliyor. Kullanıcıların üzerinde çalıştığı uygulama penceresi belirgin bir biçimde merkezde yer alıyor ve öbür sarih uygulamalar ve pencereler son kullanılma zamanlarına göre sol tarafta sıralanıyor.

Stage Manager, M1 yongalı iPad Pro ’da ve iPad Air ’de 6K ’ya kadar çözünürlüklerde bütün yardımı da sunuyor. Böylece kullanıcılar ideal çalışma alanlarını oluşturup iPad ’de ve harici ekranda dörder adet uygulamayla çalışabiliyor.”

“iPad en fazla çok doğrultululuk sunan cihazımız. iPadOS 16 ile bu cihazın yapabileceklerini daha da ileri götürmekten coşku dinliyoruz.” diyen Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Destekçisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürdü:

“iPad ’de multitasking tecrübesini tertemiz bir boyuta taşıyan Stage Manager ’ın yanı gizeme, İletiler uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad ’de daha aşırısını yapmasına imkân sunuyor.”

Apple ’ın resmî açıklamasına göre yeni işletim sistemini bütün olarak şu iPad ’ler alacak:

-iPad Pro Tüm modeller-iPad Air 3. nesil ve daha yeni modeller-iPad 5. nesil ve daha yeni modeller-iPad mini 5. nesil ve daha yeni modeller

iPadOS 16 tarihi modeller yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.