Meta Quest Pro sanal gerçeklik başlığı ve aşırısı duyuruldu

03.12.2022
11
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Meta Quest Pro sanal gerçeklik başlığı ve aşırısı duyuruldu

Meta imzalı yeni sanal gerçeklik başlığı Meta Quest Pro, tertip edilen Meta Connect 2022 aktifliği kapsamında tanıtıldı.

Meta CEO ’su Mark Zuckerberg tarafından Meta Connect 2022 aktifliğinde görücüye çıkarılan yeni sanal gerçeklik başlığı Meta Quest Pro, reelinde büyük bir sürpriz olmadı. Zira ürün geçtiğimiz ay otelde unutulması üzerinden detaylı olarak sızdırılmıştı. Resmi detaylar ile üzerinden tekerrür baktığımız zaman ürün ilk olarak tasarımı ile dikkat topluyor. Birçok rakibinden daha ince bir gövdesi bulunan Quest Pro, 722 gram ağırlığı ile pazarın en hafifi değil ancak yeniden de konforlu bir alternatif konumunda bulunuyor.

İki adet çok hassas çalışan birer kablosuz hakimiyetçi ile beraber gelen Quest Pro, dışında yerleşik etraf tahlili için kameralar ile sensörler taşıyor. Eforunu Snapdragon XR2 Plus harekâtçıdan alan ve bu mevzuda bir ilke imza atan sanal gerçeklik başlığı, 12 GB RAM ’e sahip ve 256 GB dahili depolama ile geliyor.

Bünyesinde iki adet 1800×1920 piksel 90 Hz LCD ekran yer alan Meta Quest Pro, söylendiği kadarıyla aktüellenen optikler ile Quest 2 ’den daha iyi / bariz görüntü niteliği ortaya koyuyor. Maksimum 2 saatlik bir kablosuz kullanıcı tecrübeyi getiren ve istenirse kabloyla kesintisiz enerji sağlanabilen ürün, Quest 2 ’den genel olarak yüzde 50 daha süratli ve toplamda 10 değişik sensör ile donatılmış vaziyette.

Meet @MetaQuestVR Pro. Built to expand the possibilities of virtual and mixed reality — and get you closer to feeling like you’re together in person, no matter where you are in the world.

Available 10.25. Pre-order today at https://t.co/CHKD8FfaV0 pic.twitter.com/8nMyYgtNij

— Meta @Meta October 11, 2022

Kamera sistemleriyle takıldığı zaman etrafın görülebilmesine imkân tanıyan Quest Pro, burada artırılmış reellik tarafına da giriş yapıyor ve bulunduğunuz etrafa sanal objeler yerleştirebiliyor. İçindeki sensörler ile göz ve surat hareketlerini takip edebilen ürün, bunları sanal avatarınıza aktarabiliyor. Meta ’nın çok önemsediği Metaverse geleceği özelinde itinayla hazırlanan başlık, özel bir şarj birimi ile geliyor.

Meta Quest Pro, 1.499 dolarlık oldukça yüksek bir yurt dışı satış maliyetine sahip. Bu maliyet ile çok kısıtlı bir kitleye hitap eden ürün, yapılan ilk tahlillere göre pazarın en iyi tecrübelerinden bkocamanını sunuyor. Bu tecrübeye az sayıda bireyin ulaşabilecek olması üzücü görünüyor.

Bu arada Facebook ’un çatı işletmeyi Meta, metaverse geleceği özelinde çok daha fazla sayıda sanal gerçeklik başlığı üzerinde çalışıyor. O başlıkların prototip olarak gösterilen bazı versiyonlarını ve detaylarını dolaysız olarak buradaki haberimizde görebilirsiniz.

Bu arada Meta Connect 2022 kapsamında başka çok ehemmiyetli bültenler de yapıldı. Misalin Microsoft ile Meta kilit bir ortaklık kurdu ve Teams, Windows 365 Bulut temelli Windows, Office, ve Xbox Cloud Gaming ’in Bulut reyin servisi Quest VR başlıklara Quest 2 ’ler getirileceğini duyurdu. Bu ortaklık gerçekten sanal gerçeklik dünyası için büyük bir adım oldu, yazılım devi Meta için devasa bir kitle potansiyeli doğurdu.

Among Akıl oyununun 10 Kasım tarihinde Quest dünyasına başka bir deyişle VR ’a getirileceği de bu akşam VR ile ilgili gelen ehemmiyetli bir detay oldu. Aynı zamanda sanal gerçeklik tarafının iş odağında duyurulan yeni Zoom entegrasyonu da ses getirmeyi bşehirdi. Quest Store marketi üzerinden Reyin ve uygulama temelli şimdiye kadar 1,5 milyar dolar kazanç elde ettiğini duyuran Meta, yeni Meta avatarlarını da karşımıza çıkardı. Misalin hemen altta Meta CEO ’su Mark Zuckerberg yer alıyor.

Bu artık bacaklara sahip avatarlar Meta Horizon içerisinde ve başka yerlerde kullanılabilecek.

Meta Quest Pro yanında bu alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.