Netflix, yakında 46 TL ’lik temel pakette 720P ’ye çıkacak

22.02.2023
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Netflix, yakında 46 TL ’lik temel pakette 720P ’ye çıkacak

Video pazarının en büyük adlarından olan Netflix, 2022 senesinde gülünç kaçan bir adımı atmaya hazırlanıyor.

Netflix, Türkiye ’de 46 TL ’ye satılan temel kutu ile şu an 480P çözünürlük sunuyor. Ancak bu vaziyet yakında değişecek. Kasım ayı itibarıyla bu kutuda HD niteliğine başka bir deyişle 720P çözünürlüğe çıkış yapılacak. İşletme 70 TL ’lik standart kutuda uzun zamandır Bütün HD, 94 TL ’lik özel kutuda ise Ultra HD çözünürlük takviyeyi veriyor. Alt seviyedeki çözünürlük seviyesi uzun zamandır tepki sürüklüyor zira çoğu kullanıcı artık en azından 1080P çözünürlüğün standart olması gerektiğine inanıyor. Netflix ise yüksek olasılıkla temel kolinin daha çok uslu telefonlarda seçim edilmesi sebebiyle 480P ve 720P çözünürlükleri yeterli görüyor. Çözünürlük çoğaldıkça işletmelerin sunucu giderleri de artıyor.

İşletme bu çözünürlük çoğalışını sadece Türkiye ’de yapmıyor. Öbür birçok ülkede de 480P geride bırakılıyor.

Netflix, bundan evvel yapılan ehemmiyetli açıklamalar ile ses getirmişti. İşletme geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek neticelerini açıkladı. Bu bağlamda yatırımcıları bilgilendiren işletme, ilk olarak son çeyrekte 2,41 milyon yeni abone kazandığını aktardı. Bu ehemmiyetli zira işletme bir evvelki çeyrekte 970 bin abone kaybetmişti. Ondan evvelki çeyreğin kaybı ise 200 bin seviyesinde yer alıyordu. Yine bir yükseliş ivmesi tutan işletme, çeyrek neticeleri kapsamında başka balakalar da verdi. Misalin yapılan resmî açıklamaya göre işletme 55 yeni reyin üzerinde çalışıyor.

Mobil uygulamaları üzerinden şahıslara hali hazırda 35 değişik reyin sunan işletme, buradaki fihristi 55 yeni reyin ile daha da büyük hale getirmeyi kastediyor. Buna ek olarak Netflix ’in “bulut reyin” temelinde çalışmaları da bulunuyor. Şu an oyunları yerleşik olarak makinelerde oynatan işletme, bunu ileride buluta taşımak istiyor ve bunun için yeni bir stüdyo açıyor. Daha evvel duyurulduğu üzere firma kendi reyin stüdyosunu da kuruyor.

Çeyrek neticelerinde ehemmiyetli bir ayrıntı daha verildi. Bazı iddiaların aksine Netflix ’in “binge watch” altyapısını bırakmayacağı aktarıldı. Başka Bir Deyişle işletme dizilerin tüm bvefatlarını aynı anda yayımlamayı sürdürecek, rakiplerden Disney+ gibi her hafta yeni bvefat yayınlama sistemini “geniş çaplı olarak” benimsemeyecek. Ancak yeniden de bazı minik içerikler için haftalık çıkışın tasarlandığı söyleniyor.

Netflix çözünürlük ayrıntıyı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.