Twitter kurucusu Jack Dorsey, toplu işten çıkarma için özür diledi

30.11.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Twitter kurucusu Jack Dorsey, toplu işten çıkarma için özür diledi

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter platformu, büyük bir işten çıkarma asıllaştırdı.

Öncelikle kaçıranlar için bir özet geçelim. Geçtiğimiz hafta Elon Musk şirket genelinde geniş çaplı bir işten çıkarma istedi haberi ses getirdi. Musk ’ın bunun için bvefat idareyicilerine bir bildirim geçtiği ve çıkarılabilecek personeller için bir liste oluşturulmasını arz ettiği aktarıldı. Daha evvel firmanın yüzde 75 ’i ile yollarını ayırmak isteyen ancak bundan bırakan Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter çalışan kadrosunun yarısı ile yolları ayırmak istiyor denilmişti. Bunun hemen üstüne de küresel olarak büyük bir işten çıkarma başladı.

İşte bu üzücü vaziyet hakkında Twitter ’ın kurucusu Jack Dorsey de konuştu. Musk evvelinde Twitter ’daki uzun süreli CEO ’luk görevini bırakan Dorsey, işten çıkarmalar hakkında özür diledi. Dorsey bütün olarak şunları aktardı: “Pek çok bireyin bana agresif olduğunun farkındayım. Herkesin bu vaziyette olmasının mesullüğü bana ait: Firmanın çalışan kadrosunu çok süratli büyüttüm. Bunun için özür dilerim.”

Dorsey ayrıca şunları da söyledi: “Geçmişte ve günümüzde Twitter ’da çalışanlar güçlü ve mukavemetlidir. İçinde bulundukları an ne kadar güç olursa olsun her zaman bir yolunu bulurlar.”

Jack Dorsey, mevcut ve daha önceki Twitter çalışanlarının Elon Musk idaresindeki vaziyetler sebebiyle kendisini yargılamalarını “kavradığını” söylüyor. Çoğu şahıs firmayı Elon Musk gibi bkocamanına vermesi sebebiyle Dorsey ’e oldukça agresif vaziyette. Bu süreçte söz sahibi olan tek ad Dorsey değildi ancak satış mevzusunda onun gerçekten büyük tesiri oldu. Dorsey bu mevzuda dolaysız olarak şunu söylemişti: “Elon güvendiğim tek çözüm.” Ancak bu güvenilen çözüm platforma varsayım edilenden daha fazla hasar vermeye başladı.

Twitter, bu işten çıkarmalar özelinde ABD merkezli olarak dava da edildi. Aktarıldığı kadarıyla Twitter, ABD ’nin iki değişik “WARN” kanunu uyarınca emekçilere işten çıkarılmaları mevzusunda yeterli bildirimde bulunmadı. Açıklamaya göre bu yasalar firmaların toplu işten çıkarma reelleşmeden evvel çalışanlarına en az 60 gün evvelden bildirimde bulunmasını gerektiriyor. Bunu asıllaştırmayan şirket, bu surattan legal olarak kenara sıkıştırılıyor. Bu davanın artta da daha önceki Twitter çalışanları yer alıyor.

Şu an 7.500 kadar çalışanı olan ve spesifik olarak 3.700 kadar çalışanı çıkarmayı tasarladığı aktarılan Musk, Twitter ’ı kâr eden bir yer yapmak ismine işten çıkarma mevzusunda çok ciddi görünüyor. Musk ’a göre işten çıkarma evveli platform günde 4 milyon dolar kaybediyordu.

Bu arada daha evvel de belirtmiştik. İşten çıkarma süreci Musk ile sürat kazandı ancak Musk gelmese de Twitter ’ın küçülmek istediği ve bunun için uzun zamandır tasarılar yapıldığı belirtiliyor. Başka Bir Deyişle işletme bu küçülmeyi uzun zamandır düşünüyor, söylendiği kadarıyla Twitter bu sayede senelik 800 milyon dolarlık bir ücret giderini eksiltmek istiyordu.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.