YouTube, izleyici geri bildirimlerini çok da dikkate almıyor

11.03.2023
18
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
YouTube, izleyici geri bildirimlerini çok da dikkate almıyor

Video alanının lideri konumunda yer alan YouTube, ortaya çıktığı kadarıyla izleyici geri bildirimlerini çok da dikkate almıyor.

Bu vaziyeti Mozilla tarafından 20 binden fazla YouTube kullanıcı arasında yapılan bir araştırma ortaya koydu. Buna göre şirket platformda yer alan “beğenmedim”, “ilgilenmiyorum, “bu kanalı önerme” ve “izleme geçmişinden kaldır” gibi butonlar ile yapılan geri bildirimleri tesirli biçimde devreye almıyor. Başka Bir Deyişle YouTube bireylerin içerik öneri algoritmasını kendilerine göre özelleştirmesine çok da izin vermiyor. Bu butonlar tamamen işlevsiz değil, sistem hali hazırda bazı teklifleri yerine getiriyor ancak yeniden de bilave edildiği kadar tesirli bir tertip etme ya da özelleştirme sağlanmıyor.

Mozilla ’nın açıklamasına göre bilgiler, “beğenmedim” düğmesinin istenmeyen video tekliflerinin sadece yüzde 12 ’sini durdurduğunu gösteriyor. YouTube ’daki makûs teklifleri durdurmanın en tesirli yolu ise söylendiği kadarıyla “kanalı önerme” alternatifini kullanmak. Mozilla ’nın bilgilerine göre bu kullanıldığı zaman istenmeyen tekliflerin yüzde 43 ’şan önlenebiliyor.

YouTube bu aralar videoların başında çok rakamda reklam göstermesi ile tenkit etiliyor. Geçtiğimiz hafta platformun videoların başına geçilemeyen 5 ’li reklamlar koymaya başladığı ortaya çıkmıştı.

Ancak şirket bu süreci 5 reklam ile sınırlamamış gidişatta. Şu an birçok kullanıcı 6 ’lı, 8 ’li ve hatta 10 ’lu reklamlar görmeye başladı. Bu reklamların geçilemediği ancak vakitlerinin 6 saniye seviyesinde olduğu belirtiliyor.

YouTube ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.