Türkiye Uzay Ajansı tarafından seçilecek Türk vatandaşı, uzaya hemen gönderilmeyecek

18.04.2023
14
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye Uzay Ajansı tarafından seçilecek Türk vatandaşı, uzaya hemen gönderilmeyecek

Türkiye Uzay Ajansı, ISS ’e bir Türk yurttaşı götürmek için kısa zaman evvel Axiom Space işletmesi ile uyuşma imza atmıştı.

Kaçıranlar için kurulan Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda sürpriz bir ilan geçmiş ve bütün olarak şunu aktarmıştı: “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Ulusal Uzay Programı kapsamında tanımlanan 10 maksattan biridir. Türkiye Cumhuriyeti ’nin 100. senesinde bir Türk yurttaşı, zorunlu eğitimleri aldıktan sonra Beynelmilel Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye ’nin insanlı ilk uzay görevi reelleştirilecek ve bilim insanlarımıza Beynelmilel Uzay İstasyonu koşullarında deney yapma imkânı sağlanacaktır.

TUA geçtiğimiz günlerde yine gündemde zira süreç için Axiom Space işletmesi ile uyuşma sağlandı. Bu mevzuda bakan Varank Twitter ’dan şunu yazmıştı: “Cumhuriyetimizin 100. senesinde reelleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevinde tarihi bir uyuşmaya imzalaydık. Tercih süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Ulusal Uzay Programı ile hayaller iftihara dönüşüyor.”

Axiom Space, aktarıldığı kadarıyla uzay yolculuğu özelinde Türkiye ’ye eğitim ve uçuş hizmeti verecek. Uzaya götürme operasyonu ise yeniden SpaceX ortaklığıyla olacak. Zira Axiom Space kendi sistemlerine sahip olmadığı için kendi görevlerinde de SpaceX ’in Falcon 9 ’unu kullanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı ve Axiom Space arasında yapılan uyuşma, bazı şahıslarda görevin yakında yapılacağı güzergahında bir likeni oluşturdu. Ancak son bilgilere göre bu söz mevzusu değil. Söylendiği kadarıyla Axiom Space ile yapılan ortaklık Ax-3 görevini içeriyor ve bu görevin 2023 ’nam sonunda hakikatleştirilmesi tasarlanıyor. Elbette bu da kesin değil. Süreçte bir somurtkanlık olabilir ve Ax-3 görevi 2024 ’e de kalabilir.

Reuters ’ın haberinde “Türkiye ’nin ilk iki astronotu 2023 ’nam sonlarında uzaya sevk edilecek” tümcesi geçiyor. Bunun artta yedekli eğitim süreci yer alıyor. TUA, bildiğimiz kadarıyla süreç için iki şahıs seçecek ancak bir şahıs yedek olacak. ISS ’e TUA tarafından yalnızca bir şahıs sevk edilecek.

Sanal influencer Alin ile tanışın!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.