LG Display, otomobilleri kavisli ekranlar ile tanıştıracak

29.12.2022
9
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
LG Display, otomobilleri kavisli ekranlar ile tanıştıracak

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG ’nin ekran teknolojilerine odaklanan kısmı LG Display, otomobil tarafında iddialı.

LG Display, CES 2023 kapsamında ziyaretçilere birçok konsept otomobil konsolu sergileyecek. Bu misallerde LTPS temelli LCD ve P-OLED ekranlar kullanacaklarını duyuran işletme, burada özellikle P-OLED ekranlar ile fark yaratacak. “P” takısını imaldeki plastik kullanımından alan bu elastik yapıdaki ekranlar, otomobil üreticilerinin taşıtlarında kavisli ekranlar kullanmasına imkân tanıyacak. Şık bir misali alttaki resim ile karşımıza çıkaran LG Display, bu ekranları birçok diğer işletmeden değişik olarak konsept evresinde bırakmayacak başka bir deyişle seri olarak üretebilecek ve satabilecek kapasitede yer alıyor. Firma yeni vasıtalarda direksiyonun ortasına da bir ekran yerleştirmek istiyor.

Sayfadaki konsept otomobil kokpiti seneler evvel çok uçuk geliyordu ancak artık oldukça klasik duruyor. Artık birçok otomobil modeli devasa ekranlar üzerine kuruluyor, fiziksel butonlar süratli biçimde tarih oluyor. Elbette bu vaziyeti beğenmeyenler de bulunuyor. Burada özellikle fiziksel butonların eksilmesi tepki sürüklüyor. Zira fiziksel butonlar sürüş sırasında çok daha süratli ve tehlikesiz bir hakimiyet getiriyor.

LG otomobil mevzusunda başka çalışmalar da yapıyor. Misalin işletme geçtiğimiz hafta otomobillere odaklanmış ve vasıtalardan ananesel hoparlörleri çıkaracak bir saklı hoparlör teknolojisi tanıtmıştı. İşletme bunun için 2.5 mm kalınlığa ve 150mm x 90mm boyuta sahip bir “Thin Actuator Sound Solution” ismi verilen dikdörtgen parça hazırladı. Bu parça, otomobil içerisindeki değişik noktalara konulabiliyor ve yüzey titreşimi üzerinden ses üretiyor.

Bu teknoloji için ismi verilmeyen büyük bir ses teknolojileri üzerinde çalışan işletme ile ortaklık kurduklarını belirten LG, sistemin 2023 ’nam ilk yarısında ticari hale getirileceğini aktarıyor. Bu açıdan yalnızca geliştirme ya da konsept evresinde kalmayacak sistem, LG ’nin açıklamasına göre zengin ve yüksek bir 3D ses sunabiliyor.

LG Display imzalı bu saklı hoparlör teknolojisi yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.